معماری مرجع

معماری مرجع

صنایع و سازمان­های بزرگ و پرکاربرد جهت اینکه بتوانند به بالاترین سطوح از بهره­وری، یکپارچگی و قابلیت همکاری دست یابند، تدابیری ویژه­ای اتخاذ می کنند. از جمله تدابیر مهمی که این سازمان­ها و صنایع اتخاذ می کنند، استفاده از استانداردها، مدل­ها و معماری­های مرجع می باشد.
با توجه به شکل 2-1 یک چارچوب معماری می تواند در بردارنده، مدل­های مرجعی باشد که در معماری­های مرجع از آنها استفاده می شود. سپس سازمان­ها می توانند با استفاده از معماری مرجع به معماری مختص خود دست یابند.

eapic1

نمایش ارتباط میان چارچوب معماری، مدل­های مرجع و معماری مرجع

مدل مرجع چارچوبی انتزاعی جهت درک ارتباطات میان موجودیت های یک حوزه و توسعه استانداردها یا مشخصات سازگار جهت پشتیبانی آن حوزه می باشد  [4]. مدل مرجع به عنوان قالبی جهت استفاده در کارهای معماری مورد استفاده معماران قرار می­گیرد. معماران می­توانند با استفاده از مدل­های مرجع و نیازهای ویژه یک صنعت خاص، معماریی در سطح کلان جهت آن صنعت ارائه دهند، به این نوع از معماری، معماری مرجع می­گویند. سازمان­های فعال در آن صنعت نیز می­توانند با الگو قرار دادن، معماری مرجع صنعت خود و تطابق نیازهای خود با آن، به معماری سازمانی اختصاصی خود دست یابند.

مدل­ها و معماری­های مرجع عملاً راه را برای معماران هموارتر ساخته و باعث صرفه جویی قابل ملاحضه­ای در هزینه­های مالی و زمانی انجام طرح­های معماری سازمانی می شوند.